Oglądaj filmy z legalnych źródeł

„Obejrzyj film online za darmo w dobrej jakości”. Po znalezieniu interesującego filmu lub serialu w Internecie na taką prośbę wielu użytkowników entuzjastycznie i pośpiesznie otwiera nieznane strony z podejrzanymi adresami, napotykając po drodze ogromne strumienie reklam i spamu. Widzę cel, ale nie widzę przeszkód! Według statystyk użytkownicy sieci odwiedzają pirackie strony z nielegalnymi filmami ponad 300 miliardów razy w roku, a Polska jest jednym z liderów w tej dziedzinie. Niestety niewiele osób wie, jakie jest ryzyko takiego bezmyślnego oglądania pirackich filmów. Tym bardziej że możemy bez problemu oglądać filmy online za darmo legalnie

Czym jest piractwo?

Piractwo to nielegalne kopiowanie i rozpowszechnianie produktów wideo chronionych prawem autorskim. Zwyczajowo nazywa się pirackie te strony, na których użytkownicy mają możliwość obejrzenia lub pobrania filmu, lub serialu, którymi są zainteresowani, za darmo, ponieważ większość filmów jest pirackich. Pobieranie nielicencjonowanych treści odbywa się często przy użyciu tak zwanych „trackerów torrentowych”. Na takich pirackich zasobach wideo jest dystrybuowane w kilku formatach:

– Zrzut ekranu (CAMRip) – jest wykonywany bezpośrednio w pokoju za pomocą konwencjonalnej kamery z rąk, a dźwięk jest rejestrowany ze wbudowanej kamery. Jakość obrazu i dźwięku przy takim nagraniu będzie bardzo słaba.

– TeleSync (TS) – również nagrany, ale już na dobrej kamerze, umieszczonej na statywie, a dźwięk jest nagrywany na osobnym źródle dźwięku. Nagrywanie często odbywa się w porozumieniu z pracownikami kina i ma znacznie lepszą jakość niż ekran.

– DVDRip – kopia wykonana z licencjonowanej płyty, ale z reguły jest kodowana przez inny kodek, aby zaoszczędzić rozmiar. W pirackich witrynach filmy te najczęściej mają rozszerzenie .avi.

– HDTV-Rip – kopia nagrana z transmisji kanału HDTV. Ma z reguły wysoką rozdzielczość. Najczęściej programy telewizyjne nagrane w dużych serwisach strumieniowych (streaming) są dystrybuowane w ten sposób.

Konsekwencje korzystania z nielegalnych źródeł

Korzystanie z pirackich zasobów internetowych może prowadzić do nieprzyjemnych, a czasem nawet poważnych konsekwencji: po pierwsze, pobierając dane z takiego źródła, ryzykujesz zainfekowaniem komputera złośliwym oprogramowaniem. Może to doprowadzić do przejęcia przez cyberprzestępców danych osobowych, dokumentów, korespondencji osobistej i wielu innych tajemnic.

Cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do Twojego urządzenia, co pozwala im na przykład podążać za Tobą za pośrednictwem mikrofonu lub kamery internetowej, wykonywać działania w Internecie w Twoim imieniu i przekierowywać Cię na strony phishingowe banków i sklepów internetowych. Będą mogli ukraść twoje finanse, użyć profilu online w swoich oszukańczych programach, a nawet sprzedawać zgromadzone informacje.

Możesz oglądać za darmo

Tymczasem na wielu stronach i serwisach możesz dziś oglądać filmy za darmo online. Te zasoby są legalne i bezpieczne. Korzystając z nich, nie pobierasz podejrzanych treści, nie rozpraszają cię irytujące reklam i nie musisz znosić miernej jakości obrazu i dźwięku. Co najważniejsze, jesteś pewny swojego bezpieczeństwa. Wszystkie usługi mają dogodne metody subskrypcji, różne promocje. Należy jednak być przygotowanym na to, że nie wszystkie filmy będą objęte subskrypcją.