Telewizja internetowa – na czym polega?

Telewizja internetowa to zupełnie inny model dystrybucji wideo, bardzo wyraźnie różni się od świadczenia tradycyjnych usług telewizyjnych i zapewnia nam wiele więcej możliwości. Telewizja internetowa to możliwość oglądania programów, wiadomości, kiedy chcemy, pozwala nam też oglądać filmy online, gdzie tylko chcemy.

Zasady działania telewizji internetowej

Główną zasadą telewizji internetowej jest to, że każdy właściciel praw autorskich ma pełną możliwość opublikowania swojego filmu w sieci, a nawet stworzenia własnego internetowego kanału telewizyjnego. Oznacza to, że koncepcja telewizji internetowej niewiele różni się od koncepcji sieci jako całości. Dzięki otwartym standardom i najpopularniejszym formatom prezentacji danych wideo w Internecie telewizja będzie nadal rozwijać się nierozerwalnie od samego pomysłu Internetu. Zarówno osoba fizyczna, jak i duża firma nadawcza mogą nadawać swój kanał przez Internet. Niewątpliwą zaletą koncepcji telewizji internetowej jest to, że do dystrybucji treści w ten sposób nie trzeba zmieniać infrastruktury technicznej, kupować określonego sprzętu ani tworzyć dodatkowych sieci. Tego rodzaju usługi telewizyjne są dostępne wszędzie tam, gdzie jest dostęp do sieci. Nawet szybkość połączenia nie jest tak istotna dla pracy z telewizją internetową, ponieważ jeśli nie ma wystarczającej przepustowości do przesyłania strumieniowego wideo, możesz użyć funkcji, aby zapisać wideo na dysku lokalnym i obejrzeć go później.

Telewizja internetowa w praktyce

Dystrybucja strumieni wideo i nadawanie różnych kanałów telewizyjnych (zarówno dużych, jak i tworzonych przez amatorów) za pośrednictwem sieci publicznych, w szczególności Internetu, znacząco zmienia przemysł medialny. W przeciwieństwie do innych modeli dystrybucji Internet daje właścicielom treści niespotykaną swobodę w znajdowaniu widza zainteresowanego oferowaną treścią. Jednocześnie taka usługa może znacznie zwiększyć kontrolę nad strumieniami transmisji wideo i poprawić analizę preferencji widzów. Telewizja internetowa (telewizja internetowa) różni się od telewizji kablowej, satelitarnej i IPTV na kilka istotnych sposobów:

  • darmowa dystrybucja. W przeciwieństwie do zamkniętych telewizji i sieci dystrybucji wideo należących do różnych firm, treści przesyłane przez telewizję internetową docierają do użytkownika końcowego przy użyciu standardowych otwartych technologii internetowych. Dlatego możesz oglądać bezpłatnie filmy online i to nie tylko te starsze, ale też najnowsze produkcje.
  • różne możliwości odbierania i przeglądania treści wideo. Użytkownik może przeglądać wideo strumieniowe za pośrednictwem swojej przeglądarki, pobierać je do odtwarzania na komputerze, odbierać na żądanie na urządzenia przenośne, a w razie potrzeby oglądać ten film na swoim telewizorze.
  • nieograniczone możliwości wyboru. Koncepcja telewizji internetowej pozwala zapewnić użytkownikowi najwyższy możliwy wybór.
  • właściciel praw autorskich kontroluje zawartość. Kontakt założycieli kanału z konsumentem jest wzmocniony, a możliwości śledzenia preferencji, zainteresowań i reakcji odbiorców są więcej niż wystarczające.

Telewizja internetowa jest w stanie zaoferować nieograniczoną liczbę kanałów bez dodatkowych kosztów. Ta funkcja umożliwia tworzenie programów telewizyjnych i kanałów ukierunkowanych na wysoce wyspecjalizowane zainteresowania widzów. Ten rodzaj telewizji oferuje znacznie szersze możliwości reklamowe, ponieważ reklama jest tu niemal indywidualna.